Vízminőség vizsgálat a Homokhátságon

A Kamra-túra Homokháti Gazdák Egyesülete, valamint a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat 2016 tavaszán, 120 tanyai gazdaság ivóvizét vizsgáltathatta be.

Magyarország Kormánya kiemelt fontosságúnak tartja a tanyák megőrzését, az ott élők életminőségének javítását. Több hazai kutatás készült már a vizek minőségének állapotáról, azonban első alkalommal történt átfogó, a tanyai ivóvizekre koncentráló vizsgálat, amelynek elvégzését az Egyesület alapítója, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Bács-Kiskun Megyei Igazgatósága is szorgalmazott.

Miért fontos ismerni az ivóvíz minőségét?

Az ivóvíz minősége alapvetően befolyásolja az emberi szervezet egészségét. A víz az emésztőrendszerből felszívódik a vérbe, majd az egész szervezetben szétáramlik és a különböző szervekben és szövetekben átmenetileg tárolódik, ahol leadja a benne oldott anyagokat. A vizek arzén és nitrát szennyezettségének ismerete kiemelt fontosságú, hiszen az elfogyasztott ivóvíz bizonyos koncentráció fölötti tartalma közvetlen egészségkárosító hatású lehet.

A vízminőség feltérképezése a Földművelésügyi Minisztérium támogatásával, a Tanyafejlesztési Program keretében valósulhatott meg. 2015-ben hét szervezet (önkormányzatok, civil szervezetek, egyesületek) élt a lehetőséggel és nyújtott be sikeres pályázatot.

Egyesületünk által menedzselt projektről elmondható, hogy az Egyesület vízmintavételezése tervezett határidőn belül, zökkenőmentesen történt meg. Ez főként az előkészítés során kiválasztott akkreditált laboratóriumnak, a kiskunhalasi VÍZÉPSZOLG ’94 Kft. gyakorlott szakembereinek, valamint a jó logisztikai előkészítésnek volt köszönhető.
A téma fontosságát az is igazolja, hogy már a meghirdetést követő héten 120 mintavételi igény érkezett be Egyesületünkhöz. A tanyai gazdaságok kiválasztása során figyelembe vettük, hogy mely kutak vizéről készült korábban laborvizsgálat, továbbá fontosnak tartottuk azt, hogy egy adott földrajzi területen belül végezzünk vizsgálatokat. Ennek köszönhetően a Homokhátság 25 településén, 60 tanya került kiválasztásra.
A megvizsgált kutak vizének laboratóriumi vizsgálati eredményei kimutatta, hogy a kutak felénél az arzéntartalom meghaladja a megengedett határértéket. A nitrát határérték túllépésre egy esetben került sor. A kémiai szempontok mellett bakterológiai vizsgálatra is sor került. Ennek eredményei elfogadhatónak mondhatóak.

A vizsgálatok egyértelműen alátámasztották, hogy egyes kutak ivóvizének minősége kifogásolható. Ennek orvoslása bizony jelentős költségeket jelenthet egy-egy családnak.
Erre nyújthat megoldást a Vidékfejlesztési Program forrásai. 2016 májusában 6,2 Milliárd forint fog rendelkezésre állni a tanyás településeken, valamint a tanyán állandó lakóhellyel rendelkező természetes személyeknek a tanyák háztartási léptékű villamos energia és vízellátás, valamint szennyvízkezelési fejlesztések megvalósítására.
Becslések szerint Magyarországon 18 ezer tanyán élnek, amelyek többsége egyedi vízellátással rendelkezik. Az FM által elindított program első eredményei azt támasztják alá, hogy a tanyán élők eltérő minőségű ivóvízhez jutnak.

Annak ellenére, hogy az idei évben a teljes programkeretében több száz kút minősége került bevizsgálásra, a helyes beavatkozások koncentrált tervezéséhez további mintavételekre van szükség. Ezért a Földművelésügyi Minisztérium 2016-ban is 100 %-os mértékben fogja támogatni a vízmintavételek elvégzését.


2016. április 25. -  III. Egyéb  email valakinek   Nyomtatóbarát változat